Wykłady i rozmowy na tematy wszelakie
Prelekcje to najprościej ujmując formy ciekawych wykładów, prezentacji i luźnych rozmów poświęconych, w naszym przypadku, szeroko rozumianej fantastyce i tematach jej bliskich. Specjalnie na Pilkonowe zaproszenie zjawią się znani i uznani pisarze, artyści, projektanci i szeroko rozumiani fachowcy w swoich dziedzinach, którzy spędzą z Wami wiele interesujących i obfitujących w niezwykłe treści godzin.
Pełna lista wykładów poniżej. Interesujące tematy dla każdego!
A jeśli wolicie układ tabelaryczny...
Sobota, 28 sierpnia
Filmowe inkarnacje Batmana jako bat-sygnał swoich czasów
Marcin „Koń Movie” Kończewski
Analiza wszystkich filmowych wcieleń Mrocznego Rycerza, jako odpowiedzi na potrzeby amerykańskich widzów, zmiany polityczne i społeczne w Stanach.
- sobota
- 10:30 – 12:00
- sala miedziana
Zbiór porad dla cosplayerów i fotografów cosplayowych. Wyjaśnię między innymi jak umówić się na sesję. co przygotować oraz jak pozować. Omówię sesje od tych domowych, przez konwentowe, na studyjnych kończąc. Zajmuję się cosplayem i fotografią od 2016 i bardzo chętnie podzielę się swoim doświadczeniem. Zapraszam!
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala złota
Sesja: z perspektywy cosplayera i fotografa
Oliwia „Aiwilaa” Przytuła
Trafienie w czołg to nie maksimum ich możliwości! – czyli słów kilka o szturmowcach z Gwiezdnych Wojen
Michał Mitrus
Pobór, rodzaje, zadania i historia szturmowców imperialnych.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Interesujesz się tajemna sztuką cosplayu. Pragniesz zmienić się w swoją ulubiona postać, lecz nie wiesz jak? Przybywamy z pomocą! Wprowadzimy Was w tajniki wyboru postaci, szycia, tworzenia i setki zastosowań vikolu, a także oszczędzania przy tym pieniędzy.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Karton, nitka i klej do drewna - czyli jak zacząć Cosplay
Steph i Shiori
Nie wszystko złote co się świeci, czyli niszowe anime warte obejrzenia
Steph i Shiori
Przegląd serii anime, o których prawdopodobnie nie słyszałeś, a grzechem jest ich nie zobaczyć
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Król Artur jako kobieta, demony w wiktoriańskiej Anglii, Beethoven gotujący pierożki, przystojni samurajowie i chiński strateg wojenny jako menadżer wschodzącej gwiazdy muzyki. Czyli przegląd tego jak anime czerpie inspirację z historii i adaptuje postacie historyczne.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
No niby znane ale nie do końca.. " O inspiracji historią i postaciach historycznych w anime
Steph i Shiori
Najlepsze piosenki z kreskówek na żywo: Summer Edition 2022
Bartek „Burzol” Burzyński, Weronika „dzejkubowska” Gawrońska, Wojciech „kelen” Nelec
Ognisko bez ogniska wśród najlepszych piosenek z kreskówek na żywo powraca w swojej letniej edycji! Nieważne, czy z nostalgią wspominacie dobranocki, kreskówki z lat 80. czy 90. lub utopiliście się w setkach odcinków współczesnej animacji — każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do wspólnego śpiewu — jak zwykle, będziecie mogli liczyć na prezentację ze słowami do każdej z piosenek. Liczymy na Was wszystkich, wszak każdy z Was to zuch i chwat, a gdy ktoś zawoła „Damy radę?”, zawsze wołacie „Tak, damy radę!”, gdyż najlepsi jesteście, jak nigdy dotąd nikt.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Opowiadam o wybranym gagatku, muzyka z epoki, ryciny, trochę anegdot z reko danej epoki, porady dla rekonów i larpowców. Wszystko mocno historycznie, ale też i na wesoło.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Międzykonwentowy Poczet Władców
Piotr Wojnarowicz
Jak nie pisać scenariuszy do publikacji
Lidka Migalska, Paweł Marszałek — Marsz Fantasyczny
Uczestnicy prelekcji dowiedzą się jakie błędy są najczęściej popełniane w scenariuszach przeznaczonych do publikacji. Wskażemy im elementy, na które trzeba zwracać uwagę spisując przygody, które mają poprowadzić inni mistrzowie gry. Prelekcja ma mieć formę otwartej dyskusji.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Podczas prelekcji opowiemy jak wykorzystywać tzn. słowiańską demonologię w grach fabularnych, ze szczególnym uwzględnieniem świata stworzonego w polskim rozdziale gry Vaesen.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Stworza a zdusze, czyli świata niewidocznego ukazanie
Lidka Migalska, Paweł Marszałek — Marsz Fantasyczny
„Za młody jesteś na Heroda!” - jak i kiedy zacząć grać z dziećmi
Lidka Migalska, Paweł Marszałek — Marsz Fantasyczny
Podzielimy się z uczestnikami naszymi doświadczeniami z grania w gry fabularne z dziećmi i młodzieżą w wieku od 3 do 15 lat. Opowiemy o różnicach między graniem z dziećmi a graniem z dorosłymi oraz wskażemy najważniejsze wg nas zasady budowania przygody i prowadzenia rozgrywki przeznaczonej na najmłodszych.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Według nas Miasto Mgły jest systemem, który ma wiele zalet, ale ma też kilka ukrytych pułapek. Opowiemy o jednych i o drugich, a także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy jest to dobry system dla początkujących graczy.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Blaski i cienie Miasta Mgły
Lidka Migalska, Paweł Marszałek — Marsz Fantasyczny
Panel dyskusyjny: Nostalgia - Fantastyka - Duchologia
Olga Drenda, Jakub S. Olekszyk
Jaka muzyka leciała w tle, gdy dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie spędzali swoje młode lata grając w Pegasusa, Atari, Amigę, czy „Heroes of Might and Magic” na pececie Optimusa? Jakie treści wydobywały się z umieszczonego w pokoju obok telewizora? Za czym tęsknimy i dlaczego produkcje oparte na nostalgii czy rebooty cieszą się takim powodzeniem? W końcu, jak na tle innych polskich miejscowości, przedstawia się „duchologiczność” Piły? Nikt nie odpowie na te pytania lepiej niż Olga Drenda – pisarka, eseistka i matka polskiej duchologii, która po mistrzowsku zbiera i opisuje to, co rozmywa się poza głównym nurtem historii. Rozmowę z Olgą poprowadzi, piszący dla Pokoju Geeka, Jakub S. Olekszyk, który pracuje także nad planszowymi wersjami Wolfensteina, He-Mana oraz Heroes 3 dla Archon Studio.
Oboje rozmówcy lubią ciekawe anegdoty oraz niespodziewane nawiązania; możecie więc szykować się na panel, jakiego na Pilkonie jeszcze nie było! 😉
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Zastosowanie najnowszych silników gier przy tworzeniu efektów specjalnych i wirtualnej scenografii w fantastycznych produkcjach filmowych – zarówno hollywoodzkich, jak i własnych, przedstawi reżyser i
VFX-Supervisor z wieloletnim doświadczeniem — Staszek „szybki jest” Mąderek.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Technologie gamingowe w tworzeniu filmów SF i fantasy
Stanisław Mąderek
Piękny grzech
Agnieszka „Vinco ” Chlebowicz, Piotr „Wilk” Chlebowicz
Sekrety Pięknego Grzechu. Subtelne aspekty kobiecości i miłości — obyczaj i wszelakie przejawy związanej z nimi sztuki, przeniesione wprost z późnego średniowiecza do fantasy RPG. W odniesieniu do tematu pojawiają się również zarysy kilku postaci historycznych, będących doskonałymi archetypami dla postaci graczy jak i BNów. Prelekcja zdecydowanie dla osób pełnoletnich i bezpruderyjnych, wszak i w tym aspekcie średniowiecze wyglądało…
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Jak poradzić sobie z własnymi lękami i strachami? Można oczywiście udać się np. do psychologa, jednak po co, skoro można napisać jedną… dwie… ewentualnie kilkanaście książek na ten temat i w ten sposób przerobić własne lęki, przy okazji wyrabiając u rzeszy czytelników traumy związane z klaunami, nawiedzonymi autkami, cmentarzami indiańskimi, diabolicznymi pielęgniarkami… No i oczywiście kukurydzą! Przy okazji można połączyć jedną książkę z drugą dając swoim fanom drobne smaczki uprzyjemniające lekturę. O tym, jak pewien pisarz zadał sobie pytanie, na które wiele lat później sam znalazł odpowiedź; jak ten sam pisarz stworzył własne, bardzo pechowe miejsce na Ziemi i jak lubi krzywdzić własne postaci. Zapraszam na prelekcję o niekwestionowanym Królu Horrorów, którego można albo kochać – albo nienawidzić. Uczciwie ostrzegam — pojawią się spoilery.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
„Ruszyła horroru maszyna, już nic jej nie zatrzyma..” – Trochę tego i owego o twórczości Stephena Kinga
Marta „Prisma” Huber
Świat po końcu świata
Daniel „Lupus” Huber
Czy myśleliście kiedyś jak wyglądałby świat po końcu świata? Jaką apokalipsę byście woleli? Zombie, nuklearną, a może jeszcze jakąś inną? Spróbuję porównać wam różne wizje świata pokazane w książkach, filmach czy grach, a wy wybierzecie, którą lubicie najbardziej.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Yaki Kingu, czyli Yumiko i Daniel, także w tym roku uraczą Was wyjątkowym spotkaniem i prelekcją. W sobotę od 11:00 zapraszają na wykład i opowieści, jak Japończycy lubią spędzać swój wolny czas, w jakich miejscach lubią się zrelaksować, a gdzie i jak lubią wydawać swoje ciężko zarobione jeny. Po prelekcji, w swoim japońskim straganie, będą serwować Wam autentyczne japońskie pyszności.
Wiele lat pracy Yumiko i Daniela, w telewizji i branży rozrywkowej w Japonii, a nawet w dzielnicach rozrywki, zagwarantuje Wam ciekawe spotkanie okraszone ich autorskimi zdjęciami, jak i wskazówkami, które zapewne będziecie mogli wykorzystać podczas swoich wypraw do Japonii.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Asobi ni ikou! Czas na zabawę!
遊びに行こう!
Yaki Kingu
Jak dobrze przygotować się i ciekawie poprowadzić prelekcję, czyli podstawy wystąpień publicznych
Krzysztof Oleksy
Jeśli jesteś już prelegentem lub chcesz nim zostać, to zapraszamy na spotkanie, na którym dowiecie się w jaki sposób przygotować się do prelekcji, stworzyć prezentację oraz jak uniknąć podstawowych błędów podczas wystąpienia publicznego.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Analiza najciekawszych elementów kina gatunkowego, które jest przemycane wewnątrz MCU.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Kino gatunkowe wewnątrz MCU
Marcin Kończewski — Koń Movie
Dawne Europejskie Sztuki Walki — czym są i od czego zacząć?
Paweł Erdman — Meyer Freifechter Guild Piła
Czym są Dawne Europejskie Sztuki Walki? Jak zacząć?
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Warsztaty z podstaw walki mieczem długim z Meyer Freifechter Guild Piła.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Podstawy miecza długiego w szermierce niemieckiej
Paweł Erdman — Meyer Freifechter Guild Piła
Turniej miecza
Paweł Erdman, Meyer Freifechter Guild Piła
Mini turniej na broń piankową.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
O tym, że nawet Gołkoś nie wymyśli czegoś równie *** jak to, co i tak się wokół nas dzieje.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Sybirpunk — ile cukru w cukrze?
Michał Gołkowski
Komornik - do końca świata i o jeden dzień dłużej
Michał Gołkowski
Dlaczego trylogia może liczyć siedem tomów i wszyscy będą się z tego cieszyć?
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Szybki roboczy kurs pisania czegokolwiek tak, żeby nie zanudzić innych i siebie.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Bohater, opowieść, świat
Michał Gołkowski
Gintama — jak wymieszać wszystko i uzyskać coś świetnego
Anna „Nikara” Foltyniewicz
Wolisz serię, która jest niesamowicie ciekawa, czy taką, która jest wręcz karykaturalnie głupia? A może obie naraz? Właśnie tym jest Gintama. Tu dowiesz się więcej o tej nietuzinkowej serii, która zawiera wszystko co najlepsze i najgorsze jednocześnie.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Lubisz sesje RPG, chciałbyś czegoś posłuchać? Ciekawe kampanie, inspirujące jednostrzały a może ciekawe dyskusje? Przedstawię Wam TOP10 kanałów pod względem wyświetleń i subskrybcji. Zobaczymy co kto nagrywa i co można polecić z czystym sumieniem. Erpegowy Youtubue to nie tylko Baniak Baniaka, wpadnijcie i odkryjcie swoje nowe ulubione kanały. Robimy statystyki, zestawienie ale również nagrywamy podcast czy sesje. Staramy się być na bieżąco. Zapraszam każdego kto chce znaleźć coś ciekawego lub odkryć mało popularne perełki, a jest tego sporo… wpadnijcie przekonać się sami!
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
RPG na Youtube i podcastach, czyli jakie serie warto słuchać i oglądać. Jak nie zgubić się w ponad 200 inicjatywach
Marek Kozłowski — Rzucaj Nie Gadaj
Warsztaty z rzeźbienia w glinie polimerowej
Piotr Wolin
Glina polimerowa szybkoschnąca to idealny produkt do krzewienia wyobraźni i umiejętności manualnych zarówno dla najmłodszych jak i trochę starszych dzieci. Dzięki swoim właściwością nie potrzebuje wypalania w piecu, a jeżeli zależy nam na szybkim wyschnięciu to możemy nawet włożyć ją do piekarnika na 150 stopni i w około 20-30 minut będziemy mieli już gotowy produkt. Nie jest to jednak wymagane, ponieważ samoistnie wysycha do 48h. Glina ta nie nadaje się niestety do przechowywania wszelkiego rodzaju cieczy, ale jest idealna do tworzenia figurek, rzeźb, posążków i innych elementów dekoracyjnych przez co można ją malować zwykłymi farbami akrylowymi i nie jest potrzebne szklenie.
Na warsztatach prowadzonych podczas Pilkonu przede wszystkim będę uczył technik łączenia elementów glinianych, tworzenia wielowarstwowych figur i posążków. Zaprezentuję kilka technik tworzenia naczyń, kubków i innych rzeczy, które będą służyć jako dekoracja. Dodatkowo będziemy malować i przyozdabiać gotowe już produkty wytworzone podczas warsztatów. Przede wszystkim chciałbym zaprezentować, że nie jest to trudna praca i z zwykłych domowych rzeczy możemy przyozdobić swoją pracę.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Jak świat światem psychopaci żyli wśród nas. Jednak do niedawna nie mieli takiej reklamy, jaką zapewniła im popkultura. Podczas prelekcji przybliżę słuchaczom sylwetki tych znanych i mniej znanych hegemonów przemocy.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Dexter is dead again... i co teraz?
Kazimierz Kyrcz Jr.
Spotkanie autorskie
feranos
Spotkanie autorskie z feranosem.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Czy fantastyka to tylko lasery, wybuchy i potwory? Oczywiście, że nie! Jak każdy gatunek filmowy czy literacki także i fantastyka oferuje nam zróżnicowane treści. Jedne lepsze, drugie gorsze. Zapraszamy na panel o tej lepszej części fantastyki. Z naszymi gośćmi, pisarzami Danielem Rosołkiem i feranosem oraz recenzentem filmowym Marcinem Kończewskim z Koń Movie porozmawiamy o tym jak fantastyka przedstawia dobro i zło.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Dobro i zło pod płaszczykiem fantastyki
Daniel Rosołek, feranos, Marcin Kończewski — Koń Movie
Przygoda na krawędzi świata — czyli o mych dziejach słów kilka
Wiktor Pisarz, Nuclear Custom
Ucieczka przed ochroną, policja, wspinaczka na dachy i eksploracja podziemi? Dla aktywnego eksploratora to „normalny dzień w pracy”. Opowiem o swoich największych przygodach, o moich początkach, przygotowaniach do każdej wyprawy oraz o wpływie Urbexu na życie codzienne: jak napisałem książkę, założyłem kanał na Youtube i stworzyłem od zera warsztat rękodzielniczy. Brzmi ciekawie? Więc widzimy się na Pilkonie!
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Czy fantastyka to tylko lasery, wybuchy i potwory? Oczywiście, że nie! Jak każdy gatunek filmowy czy literacki także i fantastyka oferuje nam zróżnicowane treści. Jedne lepsze, drugie gorsze. Zapraszamy na panel o tej lepszej części fantastyki. Z naszymi gośćmi, pisarzami Danielem Rosołkiem i feranosem oraz recenzentem filmowym Marcinem Kończewskim z Koń Movie porozmawiamy o tym jak fantastyka przedstawia dobro i zło.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Dobro i zło pod płaszczykiem fantastyki
Daniel Rosołek, feranos, Marcin Kończewski — Koń Movie
LAB Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, czyli biotechnologia przyszłości
Prof. Jakub D. Rybka — LBS CTZ UAM
Wykład Laboratorium Biotechnologii Stosowanej, Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Stanowisko z biodrukarką 3D organizowane przez Laboratorium Biotechnologii Stosowanej, Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Biodruk 3D — kiedy fikcja z filmów science-fiction staje się rzeczywistością
LBS CTZ UAM
Kolorowe laboratorium UAM małego naukowca
LBS CTZ UAM
Eksperymenty przygotowane przez Laboratorium Biotechnologii Stosowanej, Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
We współczesnych ekranizacjach komiksów superbohaterskich nic nie budzi takich emocji oraz kontrowersji, jak castingi ulubionych postaci znanych z kart zeszytów i albumów. Za każdym razem proces ten, nawet jeszcze na etapie plotek, wywołuje gorące dyskusje wśród zainteresowanych osób. Ale czy rzeczywiście jest to tylko cecha ostatnich lat? Czy wybory castingowe, dziś uważane nieraz za jedne z najlepszych, były dobrze przyjmowane wśród odbiorców sprzed kilku dekad? Na panelu dyskusyjnym przyjrzymy się temu, jak społeczność potrafiła reagować na castingi znanych postaci superbohaterskich na podstawie franczyzy Batmana zaczynając od 1989 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście zawsze odbywało się to bez negatywnych emocji i odpowiedzmy sobie na pytanie – dlaczego temat ten budzi tak wiele kontrowersji?
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Dlaczego Michael Keaton był najgorszym Batmanem?
Bartek „Burzol” Burzyński, Wojciech „kelen” Nelec
Przemoc i przestępstwo — czy da się w pełni odwrócić konsekwencje złych wyborów?
Eliza Korpalska, Tomasz Brewczyński
Spotkanie autorskie Elizy Korpalskiej i Tomasza Brewczyńskiego.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna
Baśnie skandynawskie dla dzieci.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
Młynek na dnie morza
Paweł Dróżdż — Karawana Opowieści
Na rozstajnych drogach
Paweł Dróżdż — Karawana Opowieści
Opowieści o demonach słowiańskich. Prelekcja dla osób pełnoletnich.
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala srebrna
Każdy z Was zapewne kojarzy Asterixa, Obelixa i ich futrzastego towarzysza – Idefixa 😉 Jednak o kim dokładnie jest mowa w komiksach i filmach? Jaką kulturę reprezentują ci bohaterowie? Czy Celtowie byli dla Rzymian aż tak groźni? Gdzie mieszkali? Jakich Bogów czcili? Kim byli Druidzi? No i czy Druidzi… składali ofiary z ludzi? To i wiele więcej na mojej prelekcji! Będzie mowa o starożytnych Celtach i ich religii, a także o ówczesnym stanie kapłańskim – Druidach. Serdecznie zapraszam! 🙂
- sobota
- 12:00 – 13:00
- sala złota
O kulturze celtyckiej
Mateusz „Jezus” Tomczyk
Original Character — tworzenie własnej postaci, od konceptu do koloru
Ada Dollie ART
Warsztaty z rysunku o tematyce „Original Character” — jak zaprojektować od zera swoją własną postać. Organizatorem warsztatów jest Ada Dollie Art — utalentowana ilustratorka i rzeźbiarka, zawodowo związana z grafiką concept art i modelowaniem 3D.
- sobota
- 11:00 – 12:00
- sala srebrna